تبلیغات
دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی و غیر دولتی فرهنگ (جعفری) - راه اندازی نسل سوم تلفن همراه در ایران
تاریخ : پنجشنبه 21 بهمن 1389 | 11:50 ق.ظ | نویسنده : مجتبی جعفری

تهران - بهره برداری آزمایشی از نسل سوم شبكه تلفن همراه بعد از ظهر روز چهارشنبه (امروز) با حضور وزیر رفاه و تامین اجتماعی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز می شود.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا ، قرارداد اجرای اپراتور سوم تلفن همراه كشور با 'شركت تامین تلكام ' متعلق به سازمان تامین اجتماعی،اردیبهشت ماه سال جاری باحضور 'رضا تقی پور' وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و 'صادق محصولی' وزیر رفاه و تامین اجتماعی امضا شد.
هر چند هنوز اطلاعات زیادی در مورد نحوه عرضه سیم كارتهای اپراتور سوم اعلام نشده است، اما خدمات نسل سوم تلفن همراه كه كاربران ایرانی نیز به زودی از آن برخوردار خواهند شد، بعنوان یك فناوری جهانی در دنیا شناخته شده است.
ارایه بهینه این خدمات در ایران می تواند به حل بسیاری از معضلات مانند ترافیك ، آلودگی هوا و صرف هزینه های بی مورد كمك كند .
پیش از این اخباری در مورد قیمت یك میلیون و 200 هزارریالی (120 هزار تومان) سیم كارت نسل سوم تلفن همراه منتشر شد ، اما مقامهای رسمی اپراتور سوم و شركت تامین تله كام این ارقام را تایید نكردند.
** خدمات نسل سوم تلفن همراه
در كنار خدمات اصلی همچون پیام كوتاه و پیام صوتی، نسل سوم امكان استفاده از طیفی گسترده تر از خدمات ارزش افزوده (VAS) را فراهم می كند. اینترنت پرسرعت ،‌ انتقال اطلاعات(دیتا)، تلویزیون موبایل، بانكداری موبایل، خدمات مبتنی بر مكان و انواع امكانات تصویری از جمله این خدمات است.
از جمله خدمات ارزش افزوده نسل سوم تلفن همراه به شرح ذیل است:
**اینترنت پهن باند بی سیم
انواع خدمات باند تلفن همراه از جمله مهمترین خدمات ارزش افزوده نسل سوم به شمار می‌آید كه امكان استفاده مشتركان از اینترنت پرسرعت بر روی تلفن و یا كامپیوتر خود حتی زمانی كه در حال حركت هستند را فراهم می كند.
برای اتصال به شبكه و بهره‌برداری از این خدمات، مشتركان می‌توانند از تلفن همراه و یا لپ‌تاپ خود استفاده كنند. برای استفاده از اینترنت برروی رایانه و لپ‌تاپ از یك مودم با اندازه مشابه حافظه‌های فلش استفاده خواهدشد.
سرعت اینترنت در نسل سوم تا 42Mbps (مگابیت در ثانیه) می رسد و بسته های گوناگون با سرعت و حجم های متفاوت بنا به نیازها و قوانین كشور ارائه خواهد شد.
**ارایه انواع محتوای عمومی و تخصصی
بسیاری از خدماتی كه در نسل سوم شبكه‌های مخابراتی استفاده می‌شود، خدماتی هستند كه اپراتور در آنها نقش ایجاد زیرساخت را دارد و ارایه آنها منوط به همكاری شركت‌های مختلف دولتی و خصوصی است.
در این دسته از خدمات، انواع محتوای متنی و چند رسانه‌ای مورد نیاز با كمك بستر شبكه نسل سوم و با همكاری مجموعه‌های تولیدكننده آن محتوا، در اختیار مشتركان قرار خواهد گرفت و دیگر خدمات به قرار زیر است:
**مشاهده كانالهای تلویزیونی
با استفاده از این سرویس،‌ كانال‌های تلویزیون بر روی موبایل قابل مشاهده‌است. مشتركان می‌توانند به راحتی به این كانالها دسترسی پیدا كرده و از برنامه‌های آن استفاده كنند. حق پخش برنامه‌های تلویزیونی را نیز می‌توان از طریق گوشی و بر بستر شبكه نسل سوم پرداخت كرد. همچنین به كمك بستر شبكه نسل‌سوم می‌توان فیلم یا كلیپ‌های ویدئویی را برای مشتركین ارسال كرد و توسط گوشی آنها را دریافت كرد.
این سرویس به مشتركان اجازه می‌دهد انواع ویدئو و محتویات آن را انتخاب كرده و سپس آن را برای مشاهده به گوشی موبایل،‌لپ تاپ و یا غیره بفرستد.
گفتنی‌است شبكه‌های خدمات نسل سوم به دلیل ظرفیت و پهنای باند گسترده خود برای ارائه خدمات ویدئویی نیز در موقعیت بهتری نسبت به نسلهای پیشین خود قرار دارند.
**خدمات بانكی و بانكداری
با توجه به امنیت بالای شبكه‌های نسل سوم و نیز ظرفیت انتقال انواع اطلاعات مورد نیاز در شبكه بانكی، امروزه این شبكه‌ها بستر قابل اطمینانی برای انجام انواع خدمات بانكداری محسوب می‌ شود.در این راستا به كمك شبكه نسل‌سوم مشتركان بدون نیاز به بسیاری از مراجعات حضوری به شعب بانكها و طی‌كردن مراحل مختلف اداری فقط به كمك گوشی تلفن همراه خود، در اسرع وقت نیازهای بانكی خود را برطرف خواهند كرد.
**خدمات مبتنی بر مكان‌
به كمك سرویس‌های مبتنی بر مكان، اطلاعات آب و هوا یا ترافیك محلی به گوشی تلفن ‌همراه شما فرستاده می‌شود. همچنین امكان جستجوی دوستان یا مراكز تجاری نزدیك شما را فراهم می كند. این خدمات شامل تشخیص موقعیت شخص یا شی همچون یافتن نزدیكترین باجه های بانكی الكترونیكی یا موقعیت یك دوست یا كارمند می شود. ردیابی مرسولات یا وسایل نقلیه نیز از جمله خدمات دیگر این سرویس می باشند.

  • خرید vpn