تبلیغات
دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی و غیر دولتی فرهنگ (جعفری) - تشکیل کارگروه ویژۀ مجلس برای حل مشکلات دفاتر ارومیه

حجت الاسلام ذاکر (عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس)
در همایش دفاتر آذربایجان غربی

دومین نشست هم اندیشی دفاتر پیشخوان دولت با حضور نمایندگانی از کمیسیونهای امنیت ملی و سیاست خارجی، صنایع و معادن و حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی به همت انجمن صنفی دفاتر پیشخوان دولت استان آذربایجان غربی برگزار شد.

دکتر جهانگیرزاده (عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس) در همایش دفاتر آذربایجان غربی

در این نشست، تعدادی از مسوولین دفاتر شهرستانهای این استان به بیان مشکلات خود به زبان ساده و رو در رو با نمایندگان خود در مجلس پرداختند.

آقای قاضی پور (عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس) مهمان همایش دفاتر آذربایجان غربی

قاضی پور، جهانگیرزاده و حجت الاسلام ذاکر نمایندگانی بودند که به دعوت انجمن صنفی دفاتر پیشخوان دولت استان خود پاسخ گفته و در نشست صمیمی مسوولین دفاتر حضور یافتند.

تعدادی از مسوولین اجرائی استان از شرکت نفت استان، سازمان امور مالیاتی و مدیرعامل شرکت مخابرات استان نیز از میهمانان ویژۀ این همایش بودند.

هیات اعزامی انجمن صنفی دفاتر پیشخوان دولت استان تهران نیز در این نشست با حضور همه اعضای هیات رئیسه حضور یافت.

روسای انجمنهای صنفی دفاتر پیشخوان دولت استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی، البرز نیز مهمان این همایش بودند.

کانون انجمنهای صنفی دفاتر پیشخوان دولت هم در این همایش دعوت شده بود.

جعفرنژاد (رئیس انجمن صنفی دفاتر استان آذربایجان غربی) میزبان همایش

در ابتدای این همایش جعفرنژاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر پیشخوان دولت استان آذربایجان غربی ضمن تقدیر و تشکر از هیاتهای حاضر در جلسه، به بیان شمه ای از مشکلات و مسائل دفاتر استان و پیشنهاد راهکارهایی برای رفع آنها پرداخت و آغاز رسمی همایش را اعلام کرد.

در ادامه نخستین سخنران مجلسی این همایش، دکتر جهانگیرزاده، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود که ضمن تایید وجود نارساییها در برون سپاری خدمات دستگاههای اجرائی، صرف بیان مشکلات را رافع مشکل ندانست و گفت: مجلس به رسالت ذاتی خود که حمایت و مشروعیت بخشیدن قانونی به این فعالیتهاست عمل کرده و اینک نیز مطالبۀ بخش خصوصی باید اجرای صحیح قانون از دولت و نظارت بر اجرای صحیح قانون از مجلس باشد که پیشنهاد می کنم نشستهای هم اندیشی براین مدار برگزار گردد.

این نمایندۀ مجلس همچنین پیشنهاد داد کارگروه نظارت استانی به ریاست قاضی پور دیگر نمایندۀ این استان و عضو فعال کمیسیون صنایع و معادن برگزار گردد تا در آن به یکایک مسائل و موضوعات دفاتر از زاویۀ حل ریشه ای مشکلات آنان پرداخته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با انتقاد از عدم حضور دستگاه متولی دفاتر پیشخوان دولت در استان در این نشست گفت: استانداری باید در صف اول این نشست ها حاضر باشد و برقراری خط ارتباطی و تعامل با بخش خصوصی، وظیفۀ یکایک اعضای دولت است که این مطلب از تاکیدات رئیس جمهور مردمی ایران است.

وی افزود: عدم حضور مسوولین کارگروه دفاتر پیشخوان در این جلسه از نظر نمایندگان شما در مجلس توجیه قابل قبولی ندارد و این موضوع نباید تکرار شود.

نخستین سخنران از بخش غیردولتی در این همایش، زهیر طیب دبیر انجمن صنفی دفاتر پیشخوان دولت استان تهران بود. وی در سخنانی با تاکید بر این که دولت برای دفاتر در ساحت مقرراتی سنگ تمام گذاشته است گفت: در این دولت، معاون رئیس جمهور به عنوان متولی این صنف تعیین شد که در هیچ صنف دیگری چنین جایگاهی از دولت برای پیشبرد امور بخش غیر دولتی هزینه نشده است.

وی از عدم آگاهی مسوولین دفاتر نسبت به مقررات ناظر بر فعالیتشان انتقاد کرد و افزود: بسیاری از مسوولان دفاتر، زحمت مطالعۀ آیین نامه دفاتر پیشخوان دولت را به خود نداده اند که این موضوع، منشاء بسیاری از اتفاقات و اشکالات در فعالیت دفاتر و تعامل آنها با دستگاههای خدمات دهنده و دولت می شود.

طیب گفت: اگر دفاتر، آیین نامه را به دقت مطالعه کنند و از حقوق خود مطلع شوند، درصد تخلفات دستگاههای اجرائی و دفاتر پایین تر خواهد آمد. و توصیه اکید ما به همکارانمان در سطح کشور این است که برای بهبود کسب و کار، بر حقوق کسب و کار خود مسلط و مطلع شوند.

وی در ادامه با مخاطب قراردادن نمایندگان مجلس حاضر در جلسه گفت: از نمایندگان به نمایندگی از دفاتر و همه بخش خصوصی برای تصویب طرح بهبود فضای کسب و کار متشکریم. این طرح، هوای تازه را به ریه های خستۀ بخش خصوصی می دمد.

طیب خاطرنشان کرد: از مجلس نیز انتظار داریم طرح قانونی دفاتر پیشخوان دولت را که بیش از یکسال است در مرحلۀ رفع ابهام شورای محترم نگهبان قانون اساسی قرار دارد به جریان بیندازد تا فعالیت دفاتر، هرچه بیشتر وجهۀ قانونی پیدا کند.

این اظهارات با استقبال نمایندگان حاضر در جلسه روبرو شد. همچنین ابراهیمی از مسوولین دفاتر استان نیز در خطابه ای به بیان مشکلات اقتصادی دفاتر و راه حلهایی برای رفع این مشکلات پرداخت.

سخنران بعدی مراسم از نمایندگان مجلس، حجت الاسلام ذاکر بود که طی سخنانی خدمت به مردم را افتخار و وظیفۀ نمایندگان مردم در مجلس برشمرد و افزود: من در عمر کاری ام در قوۀ قضائیه از پیگیری و ابرام ارباب رجوع تجربیات ویژه ای اندوخته ام و جا دارد امروز این تجربیات را به شما عزیزان منتقل کنم. وی افزود: توصیه موکد من به نمایندگان شما در انجمن صنفی پیگیری و پیگیری و پیگیری است چرا که از ممارست و تعقیب دائمی موضوع، نتایج ارزنده ای به دست می آید که با دهها کنفرانس و سمینار شاید حاصل نشود.

وی از آمادگی مجلس برای حضور موثر در رفع مشکلات دفاتر پیشخوان دولت خبر داد و گفت: ان شاء الله کارگروهی که نمایندگان استان تشکیل می دهند به رفع مشکلات دفاتر خدوم و متعهد پیشخوان دولت استان کمک شایانی می نماید.

فلاح، نمایندۀ کانون انجمنهای صنفی دفاتر در حاشیۀ همایش دفاتر استان آذربایجان غربی

دیگر سخنران غیر دولتی همایش نیز نمایندۀ کانون انجمنهای دفاتر بود. فلاح در این همایش با بیان تشکیل شرکت هلدینگ به عنوان دستاورد اقتصادی تشکل صنفی دفاتر، "خرید ماژول" و بهره مندی از خدمات پرتال دفاتر را راهگشای اقتصادی دفاتر عنوان کرد. وی نیز بر مطالعۀ آیین نامه توسط دفاتر تاکید نمود و از نمایندگان مجلس خواست تا ابلاغیه مجری درگاه خدمات شرکت پست را لغو کنند.

نمایندۀ دفاتر یکی از شهرستانهای استان به سخنان نمایندۀ کانون واکنش نشان داد

سخنان نمایندۀ کانون بازتابهایی را در دفاتر استان داشت و نمایندۀ دفاتر یکی از شهرستانهای استان با انتقاد از عملکرد ضعیف و شعاریِ کانون، وظیفۀ این تشکل را پیگیری مطالبات صنفی و دوری از راهکارهای پرهزینه و کم فایده و ایجاد اتحاد و همدلی وپرهیز از چندگانگی دانست و از وی خواست تا به حل مشکل دفاتر بپردازد.

اسمعیل زاده مدیرعامل شرکت مخابرات استان آذربایجان غربی

دیگر سخنران این مراسم، اسمعیل زاده مدیرعامل شرکت مخابرات استان آذربایجان غربی بود که ضمن اشاره به همکاری تنگاتنگ شرکت مخابرات استان با دفاتر بخش خصوصی، این همکاری را تضمین کنندۀ ارائۀ خدمات بهتر به مشتریان مخابرات و تداوم و پایداری مشاغل خدماتی این حوزه دانست.

وی از نمایندگان مجلس درخواست کرد تا فکری به حال تعرفۀ مخابرات که بیش از 8 سال است بدون تغییر مانده بکنند و پرداختی مخابرات به دفاتر را ماهانه بالغ بر یک میلیارد تومان اعلام کرد. دفاتر نیز در این دیدار صمیمی مشکلات خود را مبنی بر تامین سیمکارت جایگزین و زمانمند شدن پرداخت حق السهم دفاتر و پرداختهای غیر حضوری مطرح کردند که مدیرعامل شرکت مخابرات استان، وعدۀ همکاری تنگاتنگ با تشکل صنفی به منظور حل همۀ مشکلات دفاتر را داد. وی افزود: اگر تعرفۀ مخابرات اصلاح نشود، به مشکلات این شرکت اضافه خواهد شد.

محمدزاده، عضو هیات مدیرۀ انجمن استان آذربایجان غربی

و مسوول قدیمی ترین دفتر خدمات ارتباطی کشور در ارومیه

 

   • خرید vpn