تبلیغات
دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی و غیر دولتی فرهنگ (جعفری) - کانون سراسری یا موسسه حمل بار؟
تاریخ : شنبه 17 اردیبهشت 1390 | 07:18 ب.ظ | نویسنده : مجتبی جعفری

حضور کانون دفاتر پیشخوان دولت در نمایشگاه کتاب، اتفاق خوبی بود اگر این حضور، حضوری فرهنگی و ترویجی بود.

پیش از هر تحلیلی، براین نکته تاکید داریم که حضور شرکتهای حمل و نقل دفاتر پیشخوان، اقدام مثبت و قابل تقدیری است و این نوشتار در صدد کاستن از ارزش حضور بخش خصوصی در حوزه خدمات پستی نیست، اما همه می دانند که استفاده از عناوین صنفی برای مصارف تجاری، صحیح نیست.

آیا خدمات دفاتر در غرفه پیشخوان دولت ارائه می شود؟

اگرچه تا حصول به مقصود، فاصله بسیاری داریم اما هم اکنون نیز خدمات دولتی متعددی از قبیل ثبت احوال، بیمه درمانی، پست، پست بانک، مخابرات و ... در دفاتر پیشخوان دولت عرضه می شود. اما هیچیک از این خدمات در غرفه کانون سراسری دفاتر ارائه نمی شود.

چه کسانی از این حضور سود می برند؟

شرکت کانونها و انجمنهای صنفی از قبیل انجمن صنفی شرکتهای تولیدی و خدماتی مختلف، انجمنهای مهندسی و پزشکی و سایر اصناف در نمایشگاه کتاب، مصادف با ارائه آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقی و توزیع منشورات ترویجی و آموزشی این انجمنها و کانونهاست.

روز گذشته خبر حضور کانون دفاتر پیشخوان دولت در رسانه اینترنتی آن منتشر شد، اما با مراجعه به تصویر مربوط به این خبر با رویکرد جدیدی از حضور تشکلهای صنفی مواجه شدیم که نه از جنس تحقیق و پژوهش و کتاب و مقاله است و نه از جنس آموزش و ترویج و فرهنگ سازی.

به هر حال هرکس و هر جایگاهی از احداث این غرفه سود ببرد، دفاتر پیشخوان دولت نتیجه ای از این حضور نخواهند برد.

کانون برای تجارت به نمایشگاه کتاب رفته است؟

به نظر می رسد عاملان این اقدام در برابر پرسش بزرگی قرار دارند.

این پرسش همزمان در برابر هیات مدیره کانون که با این عمل، شان و جایگاه دفاتر پیشخوان دولت را در حد باربری تنزل داده اند نیز مطرح است.

نمایندگان استانهای اردبیل، البرز، اصفهان، خوزستان و دیگر فعالان صنفی در هیات مدیره و بازرسان کانون باید به این پرسش دفاتر پاسخ دهند که:

- آیا اندازه پروژه دفاتر پیشخوان دولت، در حد یک شرکت حمل و نقل و موسسه باربری کتاب است؟

- آیا شان حضور کانون سراسری دفاتر پیشخوان دولت در نمایشگاه کتاب، فقط ارائه خدمات حمل کتاب است؟

به نظر می رسد نمایشگاه کتاب، به عنوان بزرگترین همایش فرهنگی کشور، محل بسیار مناسبی برای عرضه تخصصی محتوا و مفهوم پیشخوان دولت باشد تا غرفه ای برای کسب درآمد.

خاطر نشان می کند غرفه پستی نمایشگاه کتاب را یکی از مناطق پستی زیر مجموعه اداره کل پست استان تهران اداره می کند. در شرایط برابر، حداکثر اداره این غرفه باید با هدایت انجمن صنفی یکی از استانهای کشور انجام می پذیرفت.

به هر حال، غفلت نهادهای نظارتی از ارزیابی عملکرد تشکلهای بخش خصوصی، به موضوعاتی از این قبیل دامن می زند.  • خرید vpn